معرفی شیوه درمانی اریک برن در 16 اسلاید پاورپوینت تهیه و تنظیم شده است این تحقیق مناسب برای دانشجویان عزیز

 

معرفی شیوه درمانی اریک برن

مفهوم اضطراب و بیماری روانی

 

معرفی شیوه درمانی اریک برن براساس نظریه تحلیل ارتباط محاوره ای ، فرد سعادتمند و شاد کسی است که سه ساخت شخصیت ، یعنی حالتهای < من کودکی > ، < من بالغ > و < من والدینی > همگی با یکدیگر هماهنگ و دمساز باشند. شخص بهنجار شخصی است که به خوبی سازمان و تشکل یافته باشدو مرزهای شخصیتش مشخص و نفوذ پذیر باشد.

براساس زمینه های بالینی ، هرکسی یک < من بالغ > و متشکل دارد .و چیزی به مفهوم شخصیت نابالغ ابدا وجود ندارد .افرادی هستند که < من کودکی > آنها قدرت اجرایی را به دست می گیرد، به طوری که رفتارشان رفتار فردی می شود که هنوز به بلوغ نرسیده است . بنابر این رفتار می تواند نابالغ باشد ، ولی یک فرد نمی تواند نابالغ باشد مگر اینکه عیب ارگانیکی و رشدی داشته باشد .

افراد بالغ افرادی هستند که قادرند اغلب موارد بعد بالغ خود را تحت کنترل بگیرند .


مطلب پیشنهادی   

انسان آزاد و انتخابگر


شرح و حال اریک برن:

گرینکر مبتکر اولیه نظریه روانشناسی مبتنی بر تحلیل ارتباط محاوره ای درجه دکترای طب خود را از کالج راش دریافت کرد. اریک برن در واقع تعقیب کننده و توسعه دهنده افکار گرینکر است.  برن در سال ۱۹۱۰ در شهر مونترآل کانادا متولد شد و رشته تحصیلی او طب بوده و در سال ۱۹۳۵ میلادی از دانشگاه مک گیل  درجه دکترای طب گرفت.

وی از سال ۱۹۳۶ تا ۱۹۴۱ در دانشگاه ییل دست به مطالعات تحقیقی و تخصصی در زمینه روانپزشکی پرداخت.در سال ۱۹۴۱ با سمت روانپزشک در بیمارستان مونت ریون شهر نیویورک مشغول به کار شد و شیوه روانکاوی را یاد گرفت. در خلال سالهای ۱۹۴۳ تا ۱۹۴۶ با سمت روانپزشک در ارتش آمریکا مشغول به کار بود و در همین سمت بود که برن کارهای گروهی خود را با بیماران ارتشی و عادی شروع کرد.

پس از اتمام خدمات ارتشی خویش٬ برن در شهر کارمل کالیفرنیا سکنی گزید و آموزش روانکاوی خود را در مؤسسه روانکاوی شهر سانفرانسیسکو تکمیل کرد و از تجربیات اریک اریکسون بهره برد. او مدتی از عمر خود را در دانشکده طب دانشگاه کالیفرنیا خدمت کرده است. برن در پانزدهم ژوئیه سال۱۹۷۰ میلادی درگذشت.


تاریخچه ی تحول فکر برن

تحلیل ساختی – محاوره ای، نظریه ایی منظم و هماهنگ درباره ی شخصیت و پویایی های اجتماعی ارایه میدهد که از تجربه ی بالینی و شکلی از درمان عقلانی و عمل گرا استنتاج شده است. این شیوه تلاشی بود برای از بین بردن معایبی که بر روشهای قبلی درمان بود زیرا این روش میتواند توانایی بیمار را در تحمل و کنترل اضطراب  به سرعت افزایش دهد و روند عملکرد مرضی او را محدود کند.

در این نظریه بر چگونگی روابط متقابل و حالتهای مختلف شخصیت تاکید می شود.
اعتقاد به دو بعد خوب و بد در انسان و کشمکش بین آنها رایح بوده و این اعتقاد به ماهیت دو بعدی انسان در آثار مربوط به تعلیم و تربیت و روان شناسی تاثیر گذاشته است.
فروید شخصیت را به سه جز نهاد، خود و فرا خود تقسیم کرده است و بر اساس آن رفتار انسان را توجیه میکند. برن در آغاز از شیوه ی روانکاوی استفاده کرد ولی بعد از مدتی از ان کناره گرفت و توجیه خاص خود را از رفتار بیان کرد.

در واقع شیوه برن سازشی است بین روانکاوی و تحلیل روابط متقابل، بدین معنی که او روانکاوی را به منزله ی هسته و روش تحلیل روابط متقابل را به منزله ی سیب می داند .
برن اعلام می دارد که از تظریات ادلر در تدوین شیوه روان درمانی سود جسته است. برن برای اولین مرحله کارش را در جنگ جهانی دوم با سربازان الکلی شروع کرد. برن  در سال 1957 مقاله ایی با عنوان "سه حالت من" در مقاله ی روان درمانی آمریکا به چاپ رساند.


مطلب پیشنهادی   

چار هورتون کولی


دانلود فایل


دانلود تحقیق

مشخصات

  • دانلود + ادامه مطلب (منبع اصلی)
  • کلمات کلیدی: شیوه ,اریک ,درمانی ,روانکاوی ,تحلیل ,شخصیت ,شیوه درمانی ,درمانی اریک ,درجه دکترای ,مطلب پیشنهادی  ,روابط متقابل ,تحلیل ارتباط محاوره
  • در صورتی که این صفحه دارای محتوای مجرمانه است یا درخواست حذف آن را دارید لطفا گزارشدهید.

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین مطالب این وبلاگ

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

DRPOOL GROUP دکتر پویا منصفی ، وکیل حقوقی و مشاور مهاجرت و سرمایه گذاری مهندس صائبی مداحی کلام وحی 好來汙影主 درآمد رمزگذاری شده پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرکز تخصصی تاریخ اسلام امام صادق(ع) وبلاگ گنجینه شعر و ادبیات نیکیار دانلود رایگان فیلم و سریال